Homo sapiens – rytmický příběh

OK Percussion Duo

Martin Opršál, Martin Kleibl / perkuse

Homo sapiens – rytmický příběh

Příběh zvuku a rytmu od počátku lidských dějin a dvou kamenů až po složité inteligentní perkuse současnosti. Improvizace i autorská díla zazní na nemelodických i melodických bicích nástrojích.

Cena vstupenek
250 Kč / 150 Kč

Předprodej zde

vstupenky synagoga

__________________________________

Jedinečnou příležitost vidět jinak nepřístupné prostory velkomeziříčské nové synagogy budou mít návštěvníci mimořádného koncertu OK Percussion Duo. Ten se v synagoze uskuteční v neděli 5. června ve 20.00.

Koncert nabídne příběh lidstva od pravěku do současnosti, který na perkusní nástroje ztvární Martin Opršál a Martin Kleibl. Unikátní hudební produkce tak zazní v místě, které naposledy k duchovním účelům sloužilo do prvních výstřelů světové války a od té doby je lidem v podstatě skryto.

„Ono není tak složité převzít synagogu do vlastnictví města a z veřejných peněz ji nějak opravit. To by uměl každý. My se ale snažíme především najít obsah této památky tak, aby byla skutečně využitá, aby se stala součástí života města a nebyla jen prázdným, byť opraveným objektem,“ vysvětlil starosta Velkého Meziříčí Alexandros Kaminaras.

Ještě v neděli odpoledne v 17.15 proběhne v kinosále veřejná beseda o historii a zejména možné záchraně synagogy, nazvaná Z obchodního centra ke kulturní komunitě. Beseda má za cíl nejen přiblížit novodobou historii synagogy, ale najít i cesty její přeměny v užitečný objekt.

Koncert je součástí  tradičního festivalu hudby v moravských městech Concentus Moraviae a beseda je pak zařazená do letošního šestnáctého ročníku největší akademické akce Evropský festival filozofie.

K přípravám se už na začátku dubna setkali ve Velkém Meziříčí starostové festivalových měst s ředitelem Concentu Moraviae Davidem Dittrichem a ředitelem filozofického festivalu Milanem Dufkem. Přímo na místě viděli interiér synagogy a slyšeli pohnutý příběh této památky, kterou se Velké Meziříčí spolu se Židovskou obcí Brno snaží zachránit.

Nahoru