Zaměřeno na koronavir

Koronavirus: všechno zlé může být k něčemu dobré

Epidemie choroby covid-19 nám zkomplikovala životy a ještě nějaký čas je komplikovat bude. Lze na ní ale najít i několik pozitivních stránek. Veřejnost si nevídaným způsobem v souvislosti s epidemií doplňuje znalosti z oboru epidemiologie, virologie a imunologie a seznamuje se také s tím, jak obtížně se získávají vědecké poznatky, a jak je vědecké poznání zásadně důležité pro zvládání takovýchto hrozeb.

Velmi důležité je, že tato situace dala silný impuls k vývoji principiálně úplně nových, často doslova futuristických diagnostických technik, které by již brzy měly umožnit daleko citlivější a rychlejší detekci nejen koronavirů, ale stovek jiných patogenů. Epidemie podnítila i vývoj nových protivirových léků.

Krizová situace také ukázala, jak důležité je mít dobře fungující veřejné instituce a silný stát, který může mobilizovat potřebné technické zdroje i velmi značné finanční prostředky. Stálo by za úvahu, jestli by tyto ekonomické aspekty nemohly být částečně řešeny také zcela novými přístupy tzv. moderní monetární teorie, a to i nejen v krizových časech.

Nahoru