Furianti on the road / Národní divadlo on the road

Petr má dům a rodinu. Petr nemá peníze ani práci. Petr není šťastný.

Setkání s herci Národního divadla, kdy mluvené slovo a sdílení bude hrát ústřední roli. V jaké době jsme se ocitli? A chceme v ní žít?

Scénické čtení hry a inscenovaná diskuse, nebo spíše současné čtení a inspirativní diskuse.

Je Národní divadlo neotřesitelně spojené s budovou, kde sídlí, zakořeněné ve zlaté kapličce? A nebo může svou funkci jako instituce naplnit i ve veřejném prostoru a na cestě? Národní divadlo bývá divadlem, za nímž dojíždějí diváci z celé republiky. Co kdyby jednou přijelo za vámi? Přijďte se spolu s námi zúčastnit jedinečného večera, jehož podoba bude z velké části na vás. Experiment, ve kterém se mohou stírat vzdálenosti mezi městy, jevištěm a hledištěm, herci i diváky. Tento projekt Národního divadla bude mít v rámci Evropského festivalu filosofie svou premiéru.

V průběhu večera zazní dramaticky text finalisty loňské soutěže o nejlepší původní českou hru Hynka Skotáka Furianti. Furianti zobrazují moravskou venkovskou rodinu, která se dostává do sporu s ministerstvem a židovskou obcí ve chvíli, kdy se přijde na to, že jejich dvorek je vydlážděný náhrobky z židovského hřbitova. Nabídka k odkoupení náhrobků je sice štědrá, ale čecháčkovská povaha našeptává, ať by se z toho dalo vytřískat ještě mnohem víc. Aktuální společenská satira si pohrává s lehkými hravými obrazy, které ale záhy sklouzávají k bolavé reflexi venkovského života.
„Když vám dědek vydláždí dvorek židovskými náhrobky a nechá pak všechno na vás.”

Obsazení: Tereza Vilišová, Jan Bidlas, Filip Kaňkovský, David Matásek a místní herec Zdeněk Svoboda.

Nahoru